Przemyślenia

Styl życia – niewiedza, czy niechęć?

Zastanawiam się czasami nad stylem życia obecnych osób i stylem życia osób starszych i zadaję sobie pytanie, do czego to wszystko prowadzi?

Z jednej strony starsze osoby czasami są bardzo grube (takie typowe „babcie” ważące ponad 100 kg), z drugiej strony widzimy wychudzone babuszki z chustą na głowie. Żeby nie było, to samo tyczy się Panów (tylko bez tej chusty 🙂 )…

Do czego zmierzam pisząc ten wstęp? Jeżeli chodzi o te starsze pokolenie, które jest otyłe, mogę się domyślać, że przecież kiedyś nie było takiej świadomości jak teraz – mowa o świadomości zdrowego odżywiania, składników odżywczych, diety i tak dalej… Jak weźmiemy stare historyczne książki np. opisujące czasy wojny, to możemy doszukać się zapisków, że ludzie przez większość czasu, spożywali np. kaszę albo ziemniaki i też żyli… No właśnie…
Ludzie tam nie uprawiali sportów, nie chodzili na siłownię, nie uprawiali porannego joggingu ale być może byli bardziej „wysportowani”, z racji innego rodzaju wykonywanej pracy. Teraz praca jest biurowa, całymi dnami siedzimy i opychamy się różnymi przekąskami, których dawniej po prostu nie było, albo były, tylko w dużo mniejszych ilościach.

Nie mam pretensji do starszego pokolenia, że siedzi przed telewizorem, z gazetą w ręku i nie chce się ruszyć – oni nie są po prostu do tego przyzwyczajeni.

Jeżeli jednak chodzi o młode pokolenie, to czasami łapię się za głowę widząc grube osoby, które mimo, że ich BMI przekracza wszelkie normy normalnej wagi, to nadal trzymają w ręku pączka, chipsy albo słodki napój. Tutaj nikt nie powie mi o braku świadomości, bo przecież z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami, dotyczącymi zdrowego trybu życia, uprawniania sportu i tak dalej… Pomijam przy tym wszystkie produkty FIT, bo o nich napisze w innym artykule w związku z filmem, który ostatnio oglądałam. Film miał tytuł „Cały ten cukier”.

Gdzie zatem jest ta świadomość? Czy być może jest to zwykła niechęć i lenistwo? W internecie lub w księgarni mamy do wyboru cała masę materiałów dotyczących zdrowego odżywiania, stylu życia, masy książek dotyczących diet czy też dbania o figurę.

Wszystko w waszych rękach! Zatem ludzie – do dzieła i nie skończcie jak Wasze babcie i dziadkowie, z gazetą przed telewizorem, gdzie z tygodnia na tydzień przybywa Wam kilogramów!

 

Link do zdjęcia: http://pl.freeimages.com/photo/couch-potato-1319240

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *